
Pluszowa macica - czy istnieje lepszy pluszak do przytulania?
"Grecy wierzyli, że macica jest narządem ożywionym, który z jakichś powodów potrafi oderwać się od swego zwykłego miejsca w organizmie i wędrować po całym ciele, być może w poszukiwaniu wody i pożywienia, ale równie dobrze bez żadnych specjalnych powodów. Wędrując tak po organizmie macica za czepia się tu czy tam, siejąc spustoszenie. (...) Po grecku macica to hysteria, a Grecy tak mocno byli przekonani, że ona właśnie powoduje opisane wyżej kłopoty, że chorobę tę nazwali histerią."
Grekiem, który wpadł na tezę, że nieaktywna seksualnie macica wysycha i wyrusza na tour le corps w poszukiwaniu wilgoci był nie kto inny, jak Hipokrates, pogląd taki przetrwał ponad dwa wieki. Do popularnych metod leczenia wędrującej macicy w starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie należało przyciąganie macicy przyjemnymi perfumami i odstraszanie jej od chorych miejsc za pomocą nieprzyjemnych zapachów (stosowano m.in. czosnek i płonące łajno). Na szczęście w średniowieczu zaniechano tak bezsensownych praktyk pokładając wiarę w Bogu, co widać w tej modlitwie z XX wieku:
"Zaklinam cię, o macico... byś nie wyrządzała krzywdy tej dziewicy w Panu, N., byś nie objęła w posiadanie jej głowy, gardła, szyi, piersi, ... ale byś spoczęła spokojnie w miejscu, które ci Bóg wyznaczył, by ta dziewica w panu, N. odzyskała zdrowie".
Źródła:
1. Psychopatologia - D. Rosenhan, M. Seligman
2. https://www.neatoshop.com/images/product/86/2186/Giant-Uterus-Plush_8569-l.jpg
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz